Przygodę z filmami dokumentalnymi rozpoczęliśmy na przełomie 2018/2019 roku. Pierwszym filmem, w reżyserii Pana Krzysztofa Paluszyńskiego, w którym wzięliśmy udział były „Megality – Historia sprzed 5500 lat”. https://archeologia.com.pl/megality-historia-sprzed-5500-lat/
Megality – nazwa tajemnicza, zawierająca w sobie przedrostek MEGA (grec. mēgas „wielki”). Wielkie kamienie chciałoby się rzec. Rzeczywiście coś w tym jest. Budowle megalityczne wykonywane były z wielkich kamieni. Kształt konstrukcji był różny, w zależności od czasu powstawania, dostępności surowca czy chociażby możliwości technicznych naszego przodka. Jedną ze słynniejszych budowli megalitycznych, w formie kromlecha, jest Stonehenge.
W filmie „Megality – Historia sprzed 5500 lat” skupiono się na terenach ziem Polski. Na naszym obszarze budowle megalityczne występowały w roli grobowców. Grobowce te należy łączyć z dwoma kulturami neolitycznymi: kulturą pucharów lejkowatych (KPL) oraz kulturą amfor kulistych (KAK). Najbardziej znane występują na terenie Kujaw. Zwane są czasem kopcami kujawskimi lub piramidami kujawskimi.
Michał w filmie występuje przez chwilę w roli łowcy udającego się na polowanie. Jednak ta rola przyniosła mu uznanie w oczach ekipy i dlatego pojawił się w jeszcze dwóch filmach Pana Krzysztofa Paluszyńskiego:
„Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” https://archeomjp.pl/rondele-wielka-zagadka-sprzed-7000-lat/
„Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” https://archeomjp.pl/berlo-z-brazu-symbol-zmiany-cywilizacyjnej/
Poniżej cały film „Megality – historia sprzed 5500 lat”: